annual report awards, annual report competition, annual report contest
advancing excellence in communications™
  

home | help | email  
   Share 
2010 Vision Awards Annual Report Competition Results
 

Winners' Thumbnail Gallery
2010 Vision Awards Annual Report Competition

# - B C D - E F - G H - J K - M N - Q R - S T - U V - Z

 

R. Stahl AG

R. Stahl AG 
Impacct GmbH

Silver Winner — Technology – Electronic Equipment & Instruments

Rakuten, Inc.

Rakuten, Inc. 
Shian Inc.

Bronze Winner — Consumer Services

RAND Corporation

RAND Corporation 

Silver Winner — Most Engaging — 
Americas Region
 Gold Winner — Non-Profits Top 50 Regionally Ranked (#26 — Americas Region) 

Reinsurance Group of America, Inc.

Reinsurance Group of America, Inc. 
Falk Harrison

Bronze Winner — Best Letter to Shareholders — 
Americas Region
 Gold Winner — Insurance Top 50 Regionally Ranked (#31 — Americas Region) 

Robert W Baird

Robert W Baird United States
Interbrand

Bronze Winner — Financials – Diversified Services

Rock Energy

Rock Energy 
Merlin Edge

Silver Winner — Energy – Oil, Gas & Consumable Fuels

Rogers Communications Inc.

Rogers Communications Inc. 
Interbrand

Bronze Winner — Telecommunications

Rollins

Rollins 
The Jones Group

Honors Winner — Business Services

RPC

RPC 
The Jones Group

Bronze Winner — Energy – Oil, Gas & Consumable Fuels

RTL Group

RTL Group 
ringzwei

Platinum Winner — Most Creative — Worldwide
 Platinum Winner — Most Creative — 
EMEA Region
 Top 100 Worldwide Ranked (#2)  Platinum Winner — Media Top 50 Regionally Ranked (#2 — Europe/Middle East/Africa Region) 

Ryder Systems

Ryder Systems 
Liquid Annual Reports

Bronze Winner — Transportation & Logistics

Sa Sa International Holdings Limited

Sa Sa International Holdings Limited 
Phoenix Communications Limited

Platinum Winner — Best Report Cover — 
Asia-Pacific Region
 Top 100 Worldwide Ranked (#43)  Platinum Winner — Retailing Top 50 Regionally Ranked (#7 — Asia-Pacific Region) 

Sacombank

Sacombank 
Aquarius Company Limited

Gold Winner — Most Improved — 
Asia-Pacific Region
 Gold Winner — Banks Top 50 Regionally Ranked (#30 — Asia-Pacific Region) 

Sacombank

Sacombank 
Aquarius Company Limited

Gold Winner — Most Improved — 
Asia-Pacific Region
 Silver Winner — Banks Top 50 Regionally Ranked (#30 — Asia-Pacific Region) 

Saigon Securities Inc. (SSI)

Saigon Securities Inc. (SSI) 
Aquarius Company Limited

Silver Winner — Financials – Diversified Services

Saigon Thuong tin Joint Stock Bank

Saigon Thuong tin Joint Stock Bank 

Gold Winner — Banks – Commercial

Salt River Project

Salt River Project 

Bronze Winner — Utilities – Multi/Water/Traders

Sanderson Farms

Sanderson Farms 
Corporate Communications Inc.

Bronze Winner — Consumer Consumables – Food/Beverages/Tobacco

SAQ

SAQ 
CG3 inc.

Platinum Winner — Consumer Consumables – Food/Beverages/Tobacco

Sateri Holdings Limited

Sateri Holdings Limited 
RR Donnelley Roman Financial

Gold Winner — Materials Top 50 Regionally Ranked (#39 — Asia-Pacific Region) 

Schott AG

Schott AG 
3st kommunikation GmbH

Top 100 Worldwide Ranked (#7)  Platinum Winner — Materials

Seattle Goodwill Industries

Seattle Goodwill Industries 

Bronze Winner — Non-Profits

secunet Security Networks AG

secunet Security Networks AG 
Whitepark GmbH & Co.

Bronze Winner — Technology – I.T. Services

Seminole Electric Cooperative

Seminole Electric Cooperative 

Bronze Winner — Utilities – Electric

Seoul Guarantee Insurance

Seoul Guarantee Insurance 
PAOS, Inc.

Silver Winner — Insurance

Seylan Bank PLC

Seylan Bank PLC 
Smart Media (PVT) Ltd.

Silver Winner — Banks

Shanghai Industrial Holdings Limited

Shanghai Industrial Holdings Limited 
Equity Financial Press Limited

Silver Winner — Business Services

Shui On Construction and Materials Limited

Shui On Construction and Materials Limited 
Sedgwick Richardson (HK) Limited

Silver Winner — Best In-House Report — 
Asia-Pacific Region
 Silver Winner — Real Estate/REIT Top 50 Regionally Ranked (#33 — Asia-Pacific Region) 

Shui On Construction and Materials Limited

Shui On Construction and Materials Limited 
Sedgwick Richardson (HK) Limited

Silver Winner — Best In-House Report — 
Asia-Pacific Region
 Gold Winner — Conglomerates, Holding Cos., Divers. Invest. Top 50 Regionally Ranked (#33 — Asia-Pacific Region) 

SIMMO Sparkassen Immobilien AG

SIMMO Sparkassen Immobilien AG 
Berichtsmanufaktur GmbH

Silver Winner — Real Estate/REIT

SinoMedia Holding Limited

SinoMedia Holding Limited 
RR Donnelley Roman Financial

Gold Winner — Media Top 50 Regionally Ranked (#43 — Asia-Pacific Region) 

Sinopharm Group Co. Ltd.

Sinopharm Group Co. Ltd. 
RR Donnelley Roman Financial

Gold Winner — Retailing

SK Innovation

SK Innovation 
IR PLUS

Bronze Winner — Best Report Cover — 
Asia-Pacific Region
 Top 100 Worldwide Ranked (#58)  Gold Winner — Energy – Oil, Gas & Consumable Fuels Top 50 Regionally Ranked (#14 — Asia-Pacific Region) 

SMA Solar Technology AG

SMA Solar Technology AG 
First Rabbit GmbH

Silver Winner — Best Agency Report — Worldwide
 Gold Winner — Best Agency Report — 
EMEA Region
 Top 100 Worldwide Ranked (#27)  Platinum Winner — Energy – Equipment & Services Top 50 Regionally Ranked (#17 — Europe/Middle East/Africa Region) 

SNC Lavalin

SNC Lavalin 
Ardoise Design Communications

Silver Winner — Business Services

Sobha Developers Ltd.

Sobha Developers Ltd. 

Bronze Winner — Best In-House Report — 
Asia-Pacific Region
 Silver Winner — Real Estate/REIT Top 50 Regionally Ranked (#35 — Asia-Pacific Region) 

Society of Graphic Designers of Canada

Society of Graphic Designers of Canada 
Foundry Communications

Silver Winner — Most Creative — 
Americas Region
 Platinum Winner — Non-Profits Top 50 Regionally Ranked (#23 — Americas Region) 

SOCO International plc

SOCO International plc 
Wardour

Silver Winner — Energy – Oil, Gas & Consumable Fuels

SolarWorld AG

SolarWorld AG 
Kirchhoff Consult AG

Bronze Winner — Energy – Equipment & Services

Solomon System (International) Limited

Solomon System (International) Limited 
Phoenix Communications Limited

Gold Winner — Best Letter to Shareholders — 
Asia-Pacific Region
 Top 100 Worldwide Ranked (#86)  Platinum Winner — Technology – Semiconductors & Equipment Top 50 Regionally Ranked (#20 — Asia-Pacific Region) 

Sonic

Sonic 
Corporate Communications Inc.

Gold Winner — Consumer Consumables – Food/Beverages/Tobacco Top 50 Regionally Ranked (#24 — Americas Region) 

Sonoco

Sonoco 

Bronze Winner — Materials

Southern Community Financial Corporation

Southern Community Financial Corporation 
The Bloom Agency

Bronze Winner — Banks

Southern Company

Southern Company 

Silver Winner — Utilities – Electric

SRE Group Limited

SRE Group Limited 
Equity Financial Press Limited

Bronze Winner — Real Estate/REIT

Stadtwerke München

Stadtwerke München 
Kirchhoff Consult AG

Silver Winner — Utilities – Gas, Water & Multi

Stanley Black & Decker

Stanley Black & Decker 
Ideas On Purpose

Silver Winner — Consumer Durables

STIHL Holding AG & Co. KG

STIHL Holding AG & Co. KG 
3st kommunikation GmbH

Bronze Winner — Equipment, Machinery & Instruments

STRABAG SE

STRABAG SE 

Gold Winner — Business Services

STRATEC Biomedical Systems AG

STRATEC Biomedical Systems AG 
Whitepark GmbH & Co.

Bronze Winner — Technology – Electronic Equipment & Instruments

Strides Arcolab Limited

Strides Arcolab Limited 
Atherstone Investor Communications Limited

Gold Winner — Best Report Financials — 
Asia-Pacific Region
 Top 100 Worldwide Ranked (#89)  Gold Winner — Pharmaceuticals Top 50 Regionally Ranked (#22 — Asia-Pacific Region) 

STX Corporation

STX Corporation 
IR PLUS

Silver Winner — Conglomerates, Holding Cos., Divers. Invest. Top 50 Regionally Ranked (#val — Asia-Pacific Region) 

STX Heavy Industries

STX Heavy Industries 
IR PLUS

Bronze Winner — Equipment, Machinery & Instruments

STX Pan Ocean

STX Pan Ocean 
IR PLUS

Gold Winner — Transportation & Logistics Top 50 Regionally Ranked (#50 — Asia-Pacific Region) 

Südwestdeutsche Salzwerke AG

Südwestdeutsche Salzwerke AG 
CAT Consultants GmbH & Co.

Gold Winner — Materials

Sunways AG

Sunways AG 
red cell Werbeagentur GmbH

Silver Winner — Energy – Equipment & Services

SUSS MicroTec AG

SUSS MicroTec AG 
Whitepark GmbH & Co.

Silver Winner — Technology – Semiconductors & Equipment

Symrise AG

Symrise AG 
3st kommunikation GmbH

Silver Winner — Biotechnology

Syngenta Int. AG

Syngenta Int. AG 
Radley Yeldar

Gold Winner — Most Engaging — Worldwide
 Platinum Winner — Most Engaging — 
EMEA Region
 Top 100 Worldwide Ranked (#9)  Platinum Winner — Agribusiness Top 50 Regionally Ranked (#4 — Europe/Middle East/Africa Region) 

Sysmex Corporation

Sysmex Corporation 
Value Triangle LLC

Silver Winner — Health Care – Equipment & Supplies


Copyright © 2001-2011 - League of American Communications Professionals LLC - All Rights Reserved